277830-2023 - ResultatSverige-Karlstad: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dingelsundet östra, etapp 1.
Referensnummer: TFN-2015-1883
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Området på Dingelsundet ska byggas om och anpassas för nytt bostadsområde.
Projektet omfattas av:
-Gata
-VA-ledningar
-Belysning och kabelschakter
-Diken och dagvattenfördröjning
Sista dag för KFU är: 2023-03-27
Sista dag för A att ställa frågor är: 2023-04-04
Sista dag för B att besvara frågor är: 2023-04-11
Detaljerade uppgifter redovisas i förfrågningsunderlaget
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen