277858-2018 - ResultatSverige-Örnsköldsvik: Nätinfrastruktur
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fiberutbyggnad OSN - Övik Energi AB
Referensnummer: 2018-07
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32424000 Nätinfrastruktur
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar fiberutbyggnad av ortsammanbindande nät inom tre (3) områden i Örnsköldsviks kommun:
Område 1 - OSN Nätra, omfattande sträcka Sidensjö – Östersel, sträcka Sidensjö – Drömme och sträcka Drömme - Näs
Område 2 - OSN Skorped, omfattande sträcka Sidensjö - Skorped
Område 3 - OSN Sagavägen, omfattande sträcka Bredbyn - Kubbe
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Fiberutbyggnad ort sammanbindande nät