277988-2016 - ResultatSverige-Karlstad: Byggnadsinstallationsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skötsel av tekniska fastighetsinstallationer.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Karlstad.
Nuts-kod SE311 Värmlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
MSB inbjuder till anbudsgivning avseende skötsel, planerat och felavhjälpande underhåll samt anskaffning av material för tjugo (20) stycken länsstyrelsens ledningsplatser på olika orter i landet samt MSB:s kontor i Karlstad och Stockholm i enlighet med förfrågningsunderlag och däri förtecknade handlingar. Entreprenaden omfattar i stora drag skötsel och tillsyn av tekniska installationer och system inom de lokaler som förvaltas av MSB för Länsstyrelsernas ledningsplatser i landet.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45313100 Hissinstallationer, 45317300 Elinstallation av utrustning för eldistribution, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 51000000 Installation (utom programvara), 51112100 Installation av eldistributionsutrustning, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.