2. Förfarande
Förfarande
Titel: System och underhåll för Läkemedelsautomater i VårdNära Läkemedelsförråd (VNL)
Beskrivning: Västra Götalandsregionen (VGR) inbjuder er att lämna anbud avseende System och underhåll för Läkemedelsautomater i VårdNära Läkemedelsförråd (VNL) som säkerställer dygnet runt tillgång till läkemedel för vården. Sjukvårdsapotek VGR har verksamhet på alla sjukhus inom VGR. På varje sjukhus med dygnetruntverksamhet finns ett eller flera vårdnära läkemedelsförråd (VNL) med tillgänglighet dygnet runt. Syftet med VNL är att tillhandahålla sällanläkemedel och utgöra buffertlager. Samtliga 29 VNL i regionen är utrustade med läkemedelsautomater, varav två av dessa finns i en produktionslik testmiljö. Upphandlingen omfattar lösningar som säkerställer effektiv, säker och spårbar lagerhållning och hantering av läkemedel inom regionens sjukhus.
Intern identifierare: RS 2026-00421
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000