277995-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Radontjänster och utredningar i inomhusmiljö
Referensnummer: FN 2023/00061-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser tekniska konsulttjänster inom kompetensområde radontjänster och utredningar i inomhusmiljö. I uppdraget ingår att genomföra utredningar av innemiljö och komma med åtgärdsförslag, men även att utföra och samordna åtgärder. I uppdraget ingår även att utföra utredningar och mätningar av radon.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget avser i fastigheter som Västerås stad brukar (Västmanland)
Uppdragets omfattning inklusive avtalsperiod och avropsförfarande framgår närmare av handlingar förtecknade i kontrakt (kontraktsvillkor) § 1.1.
Beställaren har valt att inte tilldela kontraktet i separata delar eftersom uppdraget utgör en teknisk helhet.
Kontraktets uppskattade årsvolym: 800 000-900 000 SEK.
Någon specifik volym kan inte garanteras utan beror på beställarens aktuella behov.
Takvolymen om  3 800 000 SEK omfattar den totala volymen av avrop i denna upphandling tecknade ramavtal. Om den totala volymen som avropas enligt detta avtal under kontraktstiden och optionstiden överstiger takvolymen kommer beställaren att säga upp avtalet. Se kontraktet § 1 gällande uppskattad uppdragsvolym per år samt total takvolym för hela avtalstiden.