Kommunkontoret i Lund söker med denna upphandling en konsult för att genomföra uppdraget att ta fram en förstudie för att jämföra kostnader (bedöma nettoinvesteringen) för att förlägga järnvägen (spår såväl som perronger) i Lunds centrala delar under jord med alternativet nya spår i markplan
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311200 Konsulttjänster för transportsystem, 71311230 Järnvägsingenjörstjänster, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 79412000 Finansiella konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen