Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenad Halvön
Referensnummer: 0310/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45236000 Markanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet omfattar uppförande av en ny halvö vid Masthuggskajen. Upphandlingen genomförs med ett förhandlat förfarande och Älvstranden Utveckling AB inbjuder härmed intresserade entreprenörer att ansöka om att få lämna anbud.
För mer information om projektet och upphandlingen, se upphandlingsdokument.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45112000 Grävning och schaktning, 45112360 Återställande av mark, 45252125 Stenfyllningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen