278087-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Vankiva: Bygg- och anläggningsarbeten: återvinningsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inhyrning av Entreprenadmaskiner samt tillhörande entreprenader
Referensnummer: HMAB 2020/365
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45213270 Bygg- och anläggningsarbeten: återvinningsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
HMAB önskar anbud innehållande inhyrning av entreprenadmaskiner både inklusive förare respektive exklusive förare samt yrkesarbetare för diverse anläggningsarbeten​på Hässleholms Kretsloppscenter (HKC) i Vankiva enligt maskinförteckningen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45213270 Bygg- och anläggningsarbeten: återvinningsanläggning, 45213280 Bygg- och anläggningsarbeten: komposteringsanläggning, 45222100 Byggnation av avfallsanläggning, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232411 Anläggningsarbeten för spillvattenledning, 45232450 Anläggningsarbeten för dränering, 45232451 Dränerings- och markanläggningar, 45232460 Sanitetsanläggningar, 45233226 Anläggningsarbeten för tillfartsvägar, 45247200 Anläggningsarbete för dammar och liknande permanenta anläggningar, 45247210 Anläggningsarbeten för dammar, 45247211 Anläggningsarbeten för dammvallar, 45247220 Anläggningsarbeten för dammbyggnader, 45247230 Anläggningsarbeten för dikning, 45247240 Anläggningsarbeten för permanenta fördämningar, 45252000 Bygg- och anläggningsarbeten: avlopps- och vattenreningsverk och avfallsförbränningsanläggningar, 45252120 Byggnation av anläggning för behandling av vatten, 45252126 Byggnation av reningsanläggning för dricksvatten, 45252130 Utrustning till anläggning för avloppsrening
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen