278185-2022 - ÄndringSverige-Umeå: Programvara och informationssystem
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT/OT Säkerhetslösning
Referensnummer: UE-2021-0187-161
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar en för Umeå Energi Koncernen gemensam systemlösning för att övervaka och hantera cyberhot riktade mot koncernens IT/OT infrastruktur och system.
Lösningen skall stödja vårt säkerhetsarbete, ge goda förutsättningar att övervaka och hantera dagens och morgondagens hotbild mot den verksamhet vi utövar.
Systemet ska fungera som on-premise lösning som innebär att servern rent fysiskt är, på plats hos beställaren. Detta ställer särskilda krav på tjänster och applikationer att de kan fungera utan tillgång till yttre tjänster på Internet, exempelvis licens- och uppdateringsservrar.
På sikt ska systemet kunna uppgraderas och kompletteras med ytterligare funktioner.