2. Förfarande
Förfarande
Titel: Utökning av optisk sorteringsanläggning
Beskrivning: Upphandlingen omfattar utökning av optisk sorteringsanläggning med sortering av plast, tidningar, papp/kartong, metall och textil. HEM:s nuvarande optiska sorteringsanläggning är avsedd för två fraktioner, mat- och restavfall, med möjlighet till utökning av fler fraktioner. Anläggningen ska vara kompatibel med den nuvarande optiska sorteringsanläggningen för mat- och restavfall, och sorteringsanläggningen för ytterligare fyra (4) fraktioner ska rymmas inom den befintliga byggnaden. Efter utökning av optisk sorteringsanläggning ska anläggningen kunna aktiv sortera sex (6) fraktioner och det ska finnas en option att under avtalstiden kunna utöka till ytterligare en fraktion. Om HEM utnyttjar den optionen ska anläggningen kunna aktiv sortera sju (7) fraktioner.
Intern identifierare: HEM 2024/00038
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 51100000 Installation av elektrisk och maskinteknisk utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000