278279-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Tyresö: Byggnation av vintersportanläggningar
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnad Ishall, Tätt hus.
Referensnummer: 17/52
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45212223 Byggnation av vintersportanläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
På Tyresövallen ska en ny ishall byggas, den gamla ishallen skall rivas för att ge plats för nya bostäder inom Norra Tyresö Centrum.
Den nya ishallen skall byggas med krav att klara Div. 1 spel.
Ishallen kommer att inrymma omklädnadsrum för både ishockey och fotboll,
Cafeteria och personalutrymmen.
Denna entreprenad omfattar uppförandet av tätt hus.
Arbetet i detalj framgår av handlingar förtecknade under AFB.22.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111100 Rivning, 45210000 Byggnadsanläggning, 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45212230 Byggnation av omklädningsrum, 45236000 Markanläggning, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331230 Installation av kylutrustning, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen