278285-2020 - ResultatSverige-Nynäshamn: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Om- och tillbyggnad av Sunnerbyskolan
Referensnummer: 2019-173
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ombyggnad till ny förskola, renovering av skoldel och tillbyggnad UC/Fläktrum, Sunnerbyskolan Hus A och delar av Hus B. Objektet omfattar ombyggnad för förskola och renovering av skoldel samt tillbyggnad för undercentral och fläktrum. Omfattning i detalj framgår av handlingar under AFB.22. Sunnerbyskolan är uppdelad i Hus A, B och C. Hus A och B utgör en byggnad i ett plan och hus C utgör en tillbyggnad (mot hus B) i två plan. Skolans totala byggnadsarea är på ca 3 810 m².
Ombyggnation och renovering sker i befintliga lokaler och berör Hus A och mindre delar av hus B, se omfattningen i figuren nedan.
I projektet ingår Hus B med en tillbyggnad för undercentral och fläktrum samt ett nytt ställverk inom ett befintligt förrådsutrymme.
Övriga delar av skolan (större delar av Hus B och hela Hus C) berörs inte av ombyggnationen och ingår inte i projektet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45236000 Markanläggning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45453100 Renoveringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ombyggnad till ny förskola, renovering av skoldel och tillbyggnad UC/Fläktrum, Sunnerbyskolan Hus A och delar av Hus B.
AFA.21 Översiktlig information om objektet
Objektet omfattar ombyggnad för förskola och renovering av skoldel samt tillbyggnad för undercentral och fläktrum. Omfattning i detalj framgår av handlingar under AFB.22. Sunnerbyskolan är uppdelad i Hus A, B och C. Hus A och B utgör en byggnad i ett plan och hus C utgör en tillbyggnad (mot hus B) i två plan. Skolans totala byggnadsarea är på ca 3 810 m².
Skrafferade ytor ingår ej i projektet.
E får inte vidta åtgärd som kan förväntas medföra åsidosättande av lag eller avtal eller annars strida mot vad som är allmänt godtaget inom Entreprenörens arbetsområde.