278329-2019 - ÄndringSverige-BORÅS: Programvara och informationssystem
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Diarie- och ärendehanteringssystem till Miljöförvaltningen
Referensnummer: 2019-00053IN
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Modernt IT-system för att Miljöförvaltningen ska kunna ta tillvara på de möjligheter som digitaliseringen ger med enkla och öppna dokumentflöden, som till exempel förbättrar ärendeprocessen, minskar pappershantering och ökar åtkomlighet av digital information. Avsikten är att utveckla verksamheten, öka effektiviteten i förvaltningens interna arbete och höja servicenivån till kommuninvånare och näringsliv.