278366-2017 - ResultatSverige-Uppsala: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rosendal Etapp 2B – Nyanläggning av gator och VA-ledningar.
Referensnummer: GSN-2016-1757
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Utförandeentreprenad avseende nyanläggning av gator och VA-ledningar inom Rosendal etapp 2B. Etappindelning för hela Rosendal framgår av Pärm 1 flik 18.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231110 Rörläggningsarbete, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45232420 Anläggningsarbete för avloppsledningar, 45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar, 45233120 Vägbygge, 45233124 Anläggningsarbeten för huvudvägar, 45233130 Anläggningsarbeten för allmänna vägar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen