278457-2022 - PlaneringSverige-Göteborg: Byggnadsinstallationsarbeten
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
VF - Mölndals Sjukhus - Energisystem
Referensnummer: FAST 2020 - 01562
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Västfastigheter planerar just nu en utveckling av Mölndals sjukhus energisystem i form av ett värmeåtervinningssystem med kylvärmepumpar och energilagring.
Mölndals sjukhus har ett stort behov av ett flexibelt och robust försörjningssystem av energi och försörjs idag av fjärrvärme och fjärrkyla. Det nya energiuppbyggnadssystemet innebär bland annat att det befintliga värmesystemet separeras i ett hög- och lågtemperaturssystem, samt att man anlägger hybridsolceller. Det befintliga systemet kompletteras med ett så kallat borrhålslager som via kylvärmepumpar maximerar värmeåtervinning och energilagring.
Förfrågningsunderlag för entreprenaden planeras att annonseras den 2022-06-29 och är baserat på en viss detaljprojektering.
Entreprenaden kommer att handlas upp som generalentreprenad och entreprenadformen är utförandeentreprenad med vissa delar som totalentreprenad.
Byggstart är planerad till november 2022.
Anläggning skall kunna tas i drift kvartal fyra 2023.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09300000 Elektricitet, värme, sol- och kärnenergi, 45000000 Anläggningsarbete, 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 45331230 Installation av kylutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Det nya energiuppbyggnadssystemet innebär bland annat att det befintliga värmesystemet separeras i ett hög- och lågtemperaturssystem, samt att man anlägger hybridsolceller. Det befintliga systemet kompletteras med ett så kallat borrhålslager som via kylvärmepumpar maximerar värmeåtervinning och energilagring.