278512-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Öckerö: Avfallshantering
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flisning av returträ och ris.
Referensnummer: UH201618
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Öckerö kommun inbjuder till att inkomma med anbud i kommande ramavtal gällande att omhänderta, flisa och transportera ris och returavfall.
Allmän beskrivning:
Öckerö kommun, nedan kallat Kommunen, inbjuder härmed till att inkomma med anbud som syftar till att teckna ramavtal gällande omhändertagande av returträ samt flisning av ris och grenar.
Syftet med upphandlingen är att tillgodose Kommunens behov av flisning, transport och omhändertagande av returträ och ris och grenar.
Kommunen förbinder sig inte att avropa bestämd kvantitet eller värde.
Upphandlande myndighet:
Upphandlande myndighet är Öckerö kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90514000 Återvinning av avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen