278514-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Vänersborg: Läkemedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkemedel för slutenvårdsdos 2018.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Västra Götalands läns landsting/Västra Götalandsregionen (”VGR”) inbjuder er att lämna anbud avseende läkemedel för slutenvårdsdos.
Upphandlingen avser 16 positioner som utvärderas och tilldelas var för sig.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 28 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Rekvisitionsläkemedel 2018
Del nr: Pos 1-16
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Läkemedel för slutenvårdsdos.