278526-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Klippan: Utrustning för kopiering och offsettryckning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flerfunktions kopiatorer Bjuv, Klippan, Perstorp och Åstorps kommuner.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30120000 Utrustning för kopiering och offsettryckning
II.1.4.
Kort beskrivning
Bjuv, Klippan, Perstorp och Åstorps kommuner hanterar på dagligbasis ett stort antal dokument och behöver därav utrustning för utskrift, kopiering och scanning.
Då utrustningen kommer att användas frekvent av många samtidiga användareomfattas även denna upphandling av underhållsservice på maskinerna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30121100 Fotokopieringsmaskiner, 30125000 Delar och tillbehör till kopiatorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kommunerna vill effektivisera sin hantering av dokumenthantering och tjänsterna runt dessa och går därav ut med en gemensam upphandling som skall täcka behoven i upptill 4 år framåt.
Då kommunerna även är på väg in i en gemensam IT-organisation skall det vara möjligt för alla 4 kommunerna att nyttja kommande avtal och införskaffademaskiner skall kunna administreras gemensamt för alla 4 kommunerna om så blir aktuellt.