278574-2021 - ResultatSverige-Fristad: Byggnation av lägenheter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation Prästhöjden 29 lgh
Referensnummer: 21/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211341 Byggnation av lägenheter
II.1.4.
Kort beskrivning
En totalentreprenad för ett hus med 29 lgh och diverse gemensamhetsutrymmen på naturtomt centralt i Fristad. Ett klimatsmart bygge i trä med hög hållbarhetsprofil.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus, 45236000 Markanläggning, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45313100 Hissinstallationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45343230 Installation av sprinklersystem, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen