Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetskläder Förskola, Fritidshem, Hemtjänst samt Hälsa och Sjukvård
Referensnummer: KLF 2023/638
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Ytterkläder och skor till Luleå Kommuns personal inom förskola, fritidshem, hemtjänst samt hälsa och sjukvård.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 9 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör, 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 18200000 Ytterkläder, 18221000 Regnkläder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen