278723-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Örnsköldsvik: Avfallsförbränning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förbränning av hushålls- och verksamhetsavfall.
Referensnummer: A 16-057 F
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513300 Avfallsförbränning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av förbränning av utsorterat brännbart hushållsavfall och verksamhetsavfall för successivt uttag under avtalstiden. Om beställarens verksamhet förändras i omfattning ska vid behov kvantiteterna ändras.
Hanteringen ska omfatta följande huvudmoment:
Mottagning av inkommande avfall av de 2 fraktionerna, hushållsavfall och verksamhetsavfall.
Erforderlig mellanlagring-balning av de 2 fraktionerna.
Dessa fraktioner måste vägas och transporteras separat.
Tjänsten kan även omfattas av transport: Leverantören kan välja att offerera frakt om leverantören har ett förmånligare transportavtal än beställaren. Bifoga rätt prisbilaga vid anbudsinlämningen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen