278769-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Vellinge: Biblioteksböcker
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Biblioteksmedia
Referensnummer: NGM 2018/119
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
22113000 Biblioteksböcker
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser leverans av biblioteksmedia inom följande anbudsområden:
Anbudsområde 1: Tryckta böcker och ljudböcker i fysisk form för barn och vuxna på svenska och engelska. Skönlitteratur, lättläst litteratur och facklitteratur i pappersformat, som ljudbok samt kombinerade medier t.ex. bok och CD.
Anbudsområde 2: Film (DVD och blu-ray som fakta- och spelfilm för barn och vuxna), musik (musik-CD och musik-DVD) och spel (TV-spel och PC-spel) i fysisk form med rättigheter för utlåning och visning.
Anbudsgivare kan lämna anbud på ett eller två anbudsområden.
OBS! Upphandlingen omfattar inte läromedel, tidskrifter, storstil, årsböcker, Daisy eller antikvariskt material.
Vellinge kommun har fyra folkbibliotek, varav två är integrerade med skolbibliotek samt sju fristående skolbibliotek.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Tryckta böcker och ljudböcker i fysisk form för barn och vuxna på svenska och engelska.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22113000 Biblioteksböcker, 37524000 Spel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Film, musik och spel i fysisk form för utlånings- och visningsrättigheter.
Del nr: 2