278779-2017 - ResultatSverige-Göteborg: Tvättmedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Leverans av tvättkemikalier inklusive tvätteknisk konsultation till Kriminalvårdens industritvätterier i anstalterna Skogome, Hall och Kumla.
Referensnummer: 2017-668
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39831000 Tvättmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Kriminalvården upphandlar ett ramavtal för leveranser av tvättkemikalier inklusive tvätteknisk konsultation till tre kriminalvårdsanstalter med större tvätterier.
Anstalterna är Skogome, Hall och Kumla.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24000000 Kemiska produkter, 39830000 Rengöringsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen