278826-2020 - ResultatSverige-Malmö: Arbetskläder för män
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetskläder för yrkesgrupper inom bland annat gata och park.
Referensnummer: STK 2019-948
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18110000 Arbetskläder för män
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Malmö stads huvudsakliga behov av köp avseende arbetskläder, yrkesskor, arbetshandskar och vissa anknutna produkter för verksamheter huvudsakligen i yttre miljö och teknisk verksamhet. Upphandlingen omfattar dessutom det huvudsakliga behovet av arbetskläder till Parkeringsövervakning i Malmö AB och P Malmö AB.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen