Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Slamsugnings- och spolnings- och filmtjänster
Referensnummer: KS 2022/392
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90513600 Avlägsnande av slam
II.1.4.
Kort beskrivning
VA-enheten på Markaryds kommun har erfarenhetsmässigt ett återkommande behov av rubricerade tjänster inom uppdraget. Det kan exempelvis vara högtrycksspolning och/eller TV- inspektion/filmning av dag- och spillvattenledningar, rotskärning, slamsugning av brunnar, pumpstationer och diverse bassänger vid avloppsreningsverket och/eller på VA-ledningsnätet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71630000 Teknisk besiktning och provning, 76600000 Besiktning av rörledningar, 90513800 Behandling av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen