2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ultraljud Obstetrik och Gynekologi SLL519
Beskrivning: Denna upphandling omfattar ultraljudsutrustningar med fokus på Ultraljud Obstretik och Gynekologi. De vårdgivande enheterna inom Regionerna Stockholm och Gotland använder ultraljud för undersökning och diagnosticering. De primära användningsområdena är inom Obstretik och Gynekologi. Inriktningen för denna upphandling är att förse de vårdgivande verksamheterna med anpassad, kostnadseffektiv och högkvalitativ utrustning med möjlighet att lägga till funktioner och tillbehör.
Intern identifierare: FSN 2023-0290
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Ytterligare klassificering (cpv): 33112000 Utrustning för medicinsk bildbehandling med ultraljud och doppler, 33112200 Ultraljudsapparat
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Generell kravställning