278922-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Byggmaterialrelaterade produkter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Virke till Nordmalings kommun
Referensnummer: 22102
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44140000 Byggmaterialrelaterade produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar leverans av virke till Nordmalings kommun under angiven tidsperiod. Virket kommer att användas som material till lastpallar som tillverkas av Arbetsmarknadsenheten, REPA. REPA sysselsätter personer i åldern 25-65 år som har varit långtidsarbetslösa där syftet är att stödja personerna att komma ut på arbetsmarknaden. Lastpallarna kommer att användas av industrierna i Nordmalings kommun.
Levererat virke ska uppfylla kriterierna för ISPM 15. Dokumentation som bekräftar detta bifogas fakturan samt registreringsnummer till anläggningen.
Virket ska vara 5 sidigt täckt under transporten.
Vid leverans av virke ska REPA informeras senast en timme innan ankomst till leveransadress, eftersom REPA själva ansvarar för lossningen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44140000 Byggmaterialrelaterade produkter, 03410000 Trä, 03419000 Virke, 03419100 Virkesvaror
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Art, mängd, krav framgår av produktbilaga.