278929-2026 - Resultat
Sverige – Kollektivtrafik på väg – Allmän kollektivtrafik linje 46 Östersund - Mora
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelAllmän kollektivtrafik linje 46 Östersund - Mora
BeskrivningRegion Jämtland Härjedalen (Länstrafiken) inbjuder härmed till anbudsansökan för upphandling av tidtabellslagd linjetrafik med buss, i trafikuppdraget gällande allmän kollektivtrafik Linje 46, Östersund - Mora. Utöver trafikdrift ingår i uppdraget bland annat fordonsanskaffning, tjänste- och omloppsplanering samt trafikledning. Trafikuppdraget omfattar all trafik på linje 46, som idag utgör en del av den sk. Inlandstrafiken. Trafikuppdraget knyter an till den norrgående interregionala trafiken. Omfattningen av uppdraget uppgår till cirka 10 miljoner årligen, och omfattar årligen cirka 16 500 resor och cirka 600 000 tidtabellskilometer. Utifrån den preliminära tidplan som tagits fram för upphandlingsprocessen gällande linje 46, beräknas tilldelningsbeslut och avtalstecknande kunna ske i mars 2026 med trafikstart i december 2027.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 60112000 Kollektivtrafik på väg
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:104547:Lot:1