Kommunikation Upphandlingsdokumenten finns tillgängliga för obegränsad, fullständig och direkt tillgång kostnadsfritt på: www.polisen.se/aktuellt/upphandlingar/
Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av nybyggnation av lokaler till polismyndigheten SLC, Örebro
Referensnummer: A155.853/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden avser nybyggnation av lokaler för Polismyndigheten på fastigheten Seglet 1 i Örebro kommun. Upphandlingen föranleds av ett behov av nya lokaler för Polismyndigheten.
I byggnaden ska det finnas lokaler för larm- och ledningscentralverksamhet med tillhörande kontorslokaler. Lokalytan är cirka 12000 kvm bruttoarea.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 400 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45216000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader avsedda för ordningsmakten eller brand- och räddningstjänsten samt militärbyggnader, 45210000 Byggnadsanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se vidare information i anbudsansökningsinbjudan.