278947-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Webbsideutformningstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förvaltning av webbtjänster i Episerver.
Referensnummer: 2016-00081/2.4.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72413000 Webbsideutformningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Under 2014 lanserades de nya responsiva webbplatserna stockholmshamnar.se och portsofstockholm.com
Ett år senare blev subwebbplatsen stockholmshamnar.se/historia responsiv. Alla webbplatser finns i Episerver 7.5.
Stockholms Hamnar avser att upphandla en leverantör för förvaltning och viss vidareutveckling av ovanstående webbplatser i publiceringssystemet Episerver. Leverantören ska också ansvara för att en separat testmiljö tillhandahålls och förvaltas på samma nivå som webbplatserna. Upphandlat leverantör ska även kunna ta ansvar för att bygga appar för Iphone, Android och övriga plattformar. Det här arbetet kan ske genom en underleverantör. Som ett kommunalt bolag har Stockholms Hamn AB höga krav på sig att tillgängliggöra sin information till alla medborgare. I den upphandlade tjänsten ingår därför att bevaka förändringar av den senast gällande WCAG-versionen samt att efter överenskommelse med Stockholms Hamn AB utföra de uppdateringar som är relevanta för Stockholms Hamn AB.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Stockholms Hamnar avser att upphandla en leverantör för förvaltning och viss vidareutveckling av ovanstående webbplatser i publiceringssystemet Episerver. Leverantören ska också ansvara för att en separat testmiljö tillhandahålls och förvaltas på samma nivå som webbplatserna.
Upphandlat leverantör ska även kunna ta ansvar för att bygga appar för Iphone, Android och övriga plattformar. Det här arbetet kan ske genom en underleverantör.
Som ett kommunalt bolag har Stockholms Hamn AB höga krav på sig att tillgängliggöra sin information till alla medborgare. I den upphandlade tjänsten ingår därför att bevaka förändringar av den senast gällande WCAG-versionen samt att efter överenskommelse med Stockholms Hamn AB utföra de uppdateringar som är relevanta för Stockholms Hamn AB.