Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-Teknikkonsulter, tjänster och produkter inom nätverk och säkerhet, Sverige.
Referensnummer: 17/60
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Akademiska Hus har för avsikt att upphandla ramavtal med en (1) ramavtalsleverantör som kan ta ett helhetsansvar för Akademiska Hus IT-infrastruktur vad gäller nätverk, säkerhet, produkter och tjänster runt detta.
Ramavtalet omfattar följande områden:
— Produkter,
— Övervakningstjänster,
— Konsulttjänster,
— Service,
— Jour.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72222300 IT-tjänster, 72228000 Konsulttjänster för integration av maskinvara, 72250000 System- och stödtjänster, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72300000 Datatjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen