279054-2020 - ResultatSverige-Boden: Brandfordon
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
2019 Höjdfordon hävare minst 36 meter arbetshöjd
Referensnummer: KS 2019/1137
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144210 Brandfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren har behov att anskaffa ett nytt höjdfordon (hävare minst 36 meters arbetshöjd) till räddningstjänsten. Detaljerad beskrivning av fordonet framgår av bilaga 09.Kravspecifikation.
Uppdraget ska även omfatta utbildning för berörd personal i handhavande av fordonet, så som skötsel, reglage, körning, information om inställningar och manövrering.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34144210 Brandfordon, 34144213 Brandbilar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen