Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Funktionsavtal – Hämtning och omhändertagande av källsorterat avfall.
Referensnummer: 17/60
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser hämtning och omhändertagande av källsorterat avfall för beställarens hela fastighetsbestånd i enlighet med detta förfrågningsunderlag.
Entreprenaden är en funktionsentreprenad vilket innebär att leverantören anpassar dimensionering av kärl och frekvens för hämtning så att beställarens målsättning med entreprenaden uppfylls.
Avtal kommer att tecknas med en (1) leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90500000 Avfallstjänster, 90512000 Avfallstransport, 90513000 Hantering av ofarligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen