See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Analys av plocktjänster för avfall
Beskrivning: Syftet med upphandlingen är att kommunerna vill analysera sitt avfall med plockanalyser för att få jämförbara underlag, utvärdera befintliga insamlingssystem, kontrollera effekt av styrmedel samt ge underlag till uppföljning av kommunernas avfallsplaner. Målet är att plockanalysen ska ske i enlighet med Avfalls Sveriges rapport 2024:20 manual för plockanalys för hushållens vardagliga avfall. Uppdraget omfattar transport från neddelningsplats, sortering och utvärdering enligt anvisningar och rekommendationer i Avfall Sveriges manual för plockanalys av hushållens vardagliga avfall (rapport 2024:20). Deltagande kommuner/kommunala bolag Skellefteå kommun, Bjurholm kommun, Dorotea kommun, Lycksele avfall och vatten AB, Malå kommun, Nordmaling kommun, Norsjö kommun, Storuman kommun, Sorsele kommun, Vilhelmina kommun, Vindelns kommun, Vännäs kommun, Åsele kommun, Umeå kommun, Robertsfors kommun Sannolik volym för avrop på avtalet baserad på historisk inköpsvolym beräknas till 4 100 000 SEK under avtalstiden inklusive optionsåren.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:106476:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Parterna äger rätt att aktualisera förändringar i avtalet. Eventuella ändringar av och tillägg till detta avtal ska vara skriftliga och undertecknade av behöriga personer från båda parter.