2. Förfarande
Förfarande
Titel: Integrerat BRO underhåll för Västerbottens län år 2026-2028
Beskrivning: Objektspecifikt avtal för åren 2026-2028 Integrerat BRO underhåll för Västerbottens län med en Avtalsstart: 2026-04-21 - -2028-12-31. Tillståndsstyrda och förutbestämt bro underhåll inkl. mindre underhållsarbeten och oförutsedda händelser. Omfattas av Säkerhets styrning Järnväg eftersom vissa broar är i järnvägsområdets närhet, en säkerhetsplan för hela länet. ABT06 Totalentreprenad
Intern identifierare: KOM-415444
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45259000 Reparation och underhåll av anläggningar
Ytterligare klassificering (cpv): 45221000 Bygg- och anläggningsarbeten: broar, tunnlar, schakt och gångtunnlar, 45221100 Anläggningsarbeten för broar, 50230000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende vägar och annan utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Objektspecifikt avtal för åren 2026-2028 Integrerat BRO underhåll för Västerbottens län med en Avtalsstart: 2026-01-01 - -2028-12-31. Tillståndsstyrda och förutbestämt bro underhåll inkl. mindre underhållsarbeten och oförutsedda händelser. Omfattas av Säkerhets styrning Järnväg eftersom vissa broar är i järnvägsområdets närhet, en säkerhetsplan för hela länet. ABT06 Totalentreprenad
Intern identifierare: Integrerat BRO underhåll för Västerbottens län år 2026-2028