279130-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: IT-tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänsteutveckling
Referensnummer: 202329
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72222300 IT-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal av konsulttjänster gällande open source IT-tjänster och vidareutveckling av digitala plattformar och tjänsteutveckling. Upphandlingen omfattar programmering av mjukvara samt rådgivning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72222300 IT-tjänster, 72243000 Programmeringstjänster, 72262000 Utveckling av programvara, 72266000 Programkonsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen