279155-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Borås: Motorfordon
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dynamiskt inköpssystem (DIS) för fordon
Referensnummer: 21/83
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34100000 Motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Objekt och omfattning
Upphandlingen omfattar inköp av fordon (personbilar, lätta lastbilar, transportbilar och minibussar upptill åtta (8) passagerare), förfrågan kommer gälla båda nya fordon samt begagnade fordon.
I dagsläget har vi inom koncernen ungefär 140 stycken fordon som vi leasar.
RISE med dotterbolag kommer via egna avtal orda finansiering för fordon. (Därmed kommer vi genom en tredje part köpa loss alla bilar från leverantören).
Anslutning till dynamiska inköpssystemet ger ingen garanti till att beställningar kommer tillfalla ansluten Leverantör. Inför varje avrop skickas förfrågan till alla anslutna Leverantören och därmed får alla möjlighet att lämna anbud. De anbud som uppfyller uppsatta krav samt är ekonomiskt mest fördelaktiga utifrån "Bästa förhållande mellan pris och kvalitet" kommer tilldelas avtal.
Ansökan till dynamiska inköpssystemet kan göras löpande under giltighetstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34110000 Personbilar, 34115000 Andra personbilar, 34130000 Motorfordon för godstransport, 34136000 Skåpbilar, 34136100 Lätta skåpbilar, 34137000 Begagnade lastfordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen