See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal mottagning
Beskrivning: Ramavtalet innefattas av Mottagningsmateriel som används för undersökningar på bland annat Försvarshälsor och förbandsplatser. Detta inkluderar tex provtagningsstolar, blodtrycksmätare, audiometer och spirometer. Upphandlingen består av 5 olika anbudsområden. Avtalstiden för Ramavtalet är sex (6) år. Försvarsmakten och Socialstyrelsen är avropsberättigad part i detta Ramavtal.
Intern identifierare: 24FMVU254
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33121400 Audiometrar, 33121500 EKG, 33122000 Oftalmologisk utrustning, 33123200 EKG-apparater, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 33192000 Möbler för sjukvårdsändamål, 33192150 Behandlingsbritsar, 42923200 Vågar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Anbudsområde 1
Beskrivning: Oftalmoskop, blodtrycksmätare, otoskop mm
Intern identifierare: Anbudsområde 1
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsområde 2
Beskrivning: EKG apparat
Intern identifierare: Anbudsområde 2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Anbudsområde 3
Beskrivning: Provtagningsstol, behandlingsbrits, undersökningsplint mm
Intern identifierare: Anbudsområde 3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Anbudsområde 5
Beskrivning: Mikroskop
Intern identifierare: Anbudsområde 5
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Anbudsområde 4
Beskrivning: Audiometer, hörselbur
Intern identifierare: Anbudsområde 4