279225-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Vägsalt
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vintervägsalt (NaCl)
Referensnummer: SN 2022/0270
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34927100 Vägsalt
II.1.4.
Kort beskrivning
Lunds kommun upphandlar behovet av vintervägsalt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
14400000 Salt och ren natriumklorid
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Översiktlig beskrivning av uppdraget
Uppdraget avser vintervägsalt (NaCl), s.k. stensalt och frakt. Anbudsgivande leverantör ska kunna erbjuda vintervägsalt i följande volymer per leverans/hämtning:
lösvikt/bulk, leverans i poster upp till 40 ton per bil + släp
storsäck, ca 1 000 kg med lyftmöjlighet
småsäck, ca 25 kg i säck på pall
Beställaren behöver garantera att det egna behovet av vintervägsalt blir tillgodosett. Vintervägsaltet används i halkbekämpande syfte, främst på gator i form av torrt och befuktat salt, men även som inblandning i stenflis. Beställaren tillverkar saltlösning i saturator vilket ställer krav på salt av hög kvalitet.
Uppdragets omfattning i detalj framgår av upphandlingsunderlaget i dess helhet, se bland annat under rubriken ”Upphandlingsdokumenten”.
Ramavtal kommer att tecknas med den leverantör som lämnat det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet.
För information om avtalstid, se under rubriken ”Avtalstid”.
Tillhandahållande av upphandlingsdokumenten
Upphandlingsdokumenten tillhandahålls elektroniskt via upphandlingsverktyget TendSign (se www.tendsign.com).
Inlämning av anbud
Anbud ska lämnas elektroniskt genom TendSign. Endast elektroniska anbud accepteras.
Sista anbudsdag
Anbud ska vara beställaren tillhanda senast den 2022-07-18 23:59. Anbud som inte är beställaren tillhanda inom utsatt tid kommer att förkastas.
Omfattning
Beställaren äger i enlighet med vad som anges i ramavtalet under avtalstiden avropa vintervägsalt (NaCl) från leverantören på det sätt och i enlighet med de villkor som anges i avtalshandlingarna. Leverantören ska vid avrop utföra uppdraget i enlighet med vad som anges i avtalshandlingarna. I avropshandling/beställning kommer beställaren att redovisa uppdragets omfattning i detalj.
Takvolymen för hela avtalsperioden inklusive förlängningsklausuler avseende Lunds kommuns ramavtal uppgår till 4 500 000 kr.
Beställaren garanterar inga volymer. Leverantören är skyldig att utföra uppdraget i enlighet med beställarens avrop.
Avtalstid
Ramavtalet gäller från och med 2022-10-01 till och med 2024-09-30. Beställaren har en ensidig rätt att förlänga ramavtalet med ett (1) + ett (1) år dvs. till och med 2026-09-30. Beställaren ska senast tre (3) månader före respektive avtalsperiods utgång lämna skriftligt besked om man inte önskar förlänga ramavtalet. I annat fall förlängs ramavtalet automatiskt med ett (1) år i taget. Vid utgången av fyraårsperioden upphör ramavtalet automatiskt att gälla utan föregående uppsägning. Om upphandlingen blir föremål för överprövning som medför att avtalstiden inte kan inledas i enlighet med vad som anges ovan ska avtalstiden förskjutas i motsvarande mån som förseningen påkallar.