279254-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Femtosecond laser and transient absorption system
Referensnummer: IFM-2021-00628
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Linköping university is procuring a femtosecond laser and a compatible high-resolution transient absorption system for the laboratory at the department of physics, chemistry and biology (IFM).
The combined system will be a key instrument for research activities in fields including lasers, light emitting diodes, solar cells and photodetectors.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38636100 Lasrar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen