279318-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Nynäshamn: Skogstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skogsvård och skogsavverkning i Nynäshamn
Referensnummer: SUN 2020-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77200000 Skogstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan till upphandling
Nynäshamns kommun inbjuder er härmed till att lämna anbud avseende förekommande skogliga åtgärder inom kommunens fastigheter. Upphandlingen avser ramavtal för skogsvård och avverkning med mekaniska system (ex. skördare, skotare, flisningsresurs och markberedning) samt förekommande manuella arbeten (ex. plantering och motormanuellt arbete).
Tillkommande hantering och försäljning av skogliga sortiment samt redovisning av ekonomiska transaktioner. Viktigt för kommunen är hantering av sortiments flöden med extra fokus på färskt virke och avtransport från skog och vägnät.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03400000 Skogsbruk och skogsavverkning, 03450000 Plantskoleprodukter, 77210000 Skogsavverkning, 77231600 Skogsplantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal för skogsvård och avverkning med mekaniska system (ex. skördare, skotare, flisningsresurs och markberedning) samt förekommande manuella arbeten (ex. plantering och motormanuellt arbete).
Nynäshamns kommun inbjuder er härmed till att lämna anbud avseende förekommande skogliga åtgärder inom kommunens fastigheter. Förekommande åtgärder kan vara skogsvård så som markberedning, plantering, röjning m.m. samt avverkning genom gallring och föryngringsavverkning.Leverantören ska erbjuda resurser och personal som är anpassade för uppdragen och har dokumenterad kompetens. Leverantören ska ansvara för och ombesörja hantering och försäljning av råvara från skogen, både volymer från egna resurser i enlighet med avtal samt förekommande volymer i kommunens egen regi och åtgärder utöver avtalet. Nynäshamns kommun förbehåller sig rätten att upphandla och hantera natur- och kulturvårdsåtgärder på kommunens fastigheter utöver detta underlag/avtal.