279357-2022 - ResultatSverige-Karlstad: Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvätt och textilier
Referensnummer: RS/220992
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal infattande bädd- och badtextilier, personal- och patientkläder, operationstextilier och operationskläder samt tvättsäckar för Region Värmland.
(Text avseende tvätt)
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 33100000 Medicinsk utrustning, 33199000 Sjukvårdskläder, 39500000 Textilvaror, 39518000 Sjukhuslinne
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Personalkläder, bäddtextilier, badtextilier m.m.