279364-2016 - ResultatSverige-Umeå: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
MD-datorer för patientnära arbete inom IVA och OP.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Umeå.
Nuts-kod SE331 Västerbottens län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
”MD-datorer för patientnära arbete inom intensivvård och operation” avser patientnära panel-pc (all in one) med tillhörande tillbehör. Det som i första hand avses är att under avtalets giltighet successivt avrop på upp till cirka 150 st. 21'-22' MD godkända all in one datorer enligt specifikationen i denna upphandling. Till detta omfattar även denna upphandling adekvata tangentbord med styrplatta, tangentbord utan styrplatta, pekdon samt andra tillbehör som kan vara intressant i denna arbetsmiljö. Erbjudande av andra storlekar av MD datorer är också intressant men själva utvärderingen kommer i huvudsak att påverkas av volymprodukten – cirka 150 st. 21'-22' MD godkända all in one datorer. Detta är en delad förfrågan varför det även går att lämna anbud på t.ex. bara tangentbord. Upphandlingen är delad i ovanstående 150 st. 21'-22' MD godkända all in one datorer, tangentbord, mus, övriga tillbehör och det innebär att det kan bli fler än en leverantör.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.