Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digitala trygghetslarm för ordinärt boende.
Referensnummer: SON 2017/25-74
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45312000 Installation av larmsystem och antenner
II.1.4.
Kort beskrivning
Täby kommun inbjuder härmed leverantörer att lämna anbud i upphandling avseende digitala trygghetslarm för ordinärt boende. Upphandlingen avser tillhandahållande av en hel larmkedja som en tjänst.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 35121700 Larmsystem, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet avser tillhandahållande av digitala trygghetslarm för ordinärt boende som en tjänst. Tjänsten ska omfatta en hel larmkedja, från Larmknapp och Tillbehörslarm till en Trygghetstelefon, samt larmmottagningstjänst och utringning till kommunens Larmpatrull eller 112. Leverantören ska även tillhandahålla Webportal som kommunens egen Larmpatrull arbetar i samt service och support till samtliga delar i kedjan.
Uppdragstagaren är ett litet eller medelstort företag: nej