Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drivmedel stationstankning 2021
Referensnummer: GNU 2021/73
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 09100000 Bränslen
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser köp av drivmedel genom stationstankning från bemannade stationer i Borlänge, Falun, Avesta, Gagnefs, Hedemora och Ludvika kommuner.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 67 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
BORLÄNGE
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 09100000 Bränslen, 09130000 Petroleum och destillat, 09132000 Bensin, 09134200 Dieselbränsle, 09134230 Biodiesel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avropsberättigade i upphandlingne är:
Falu kommun
Falu Energi & Vatten AB
Kopparstaden AB
Lugnet i Falun AB
Borlänge kommun
AB Borlänge Elnät
AB Borlänge Energi
AB Stora Tunabyggen
Avesta kommun
Avesta Industristad AB
Gamla Byn AB
Avesta Vatten och Avfall AB
Gagnefs kommun
Hedemora kommun
Hedemora Energi AB
AB Hedemorabostäder
Hedemora kommunfastigheter AB
Ludvika kommun
Stora Brunnsvik AB
LudvikaHem AB
Ludvika Kommunfastigheter AB
Tryggheten i Ludvika
Västerbergslagens utbildningsförbund
WessmanBarken Vatten & Återvinning AB (WBAB)