279383-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
System för EMG och neurografier, Sydöstra-Ö
Referensnummer: UC-2019-193
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Östergötland inbjuder härmed till anbudsgivning avseende upphandling av System för EMG och neurografier. Systemet inkluderar både EMG maskin och applikation för efteranalys av mätdata.
Upphandlingen sker genom samverkan mellan Region Östergötland, Region Jönköpings län samt Landstinget i Kalmar län. Denna upphandling omfattar initialt 6 st. nya EMG maskiner till Neurofysiologiska kliniken på universitetssjukhuset i Linköping. Upphandlingen omfattar även en option för Region Östergötland om att köpa ytterligare 2 st. EMG maskiner.
För Region Jönköpings län omfattar denna upphandling en option om att köpa 5st EMG maskiner.
För Landstinget i Kalmar län omfattar denna upphandling initialt 1 st. ny EMG maskin med option om att köpa ytterligare 1 st. EMG maskin.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33121300 EMG-apparater
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen sker genom samverkan mellan Region Östergötland, Region Jönköpings län samt Landstinget i Kalmar län.
Denna upphandling omfattar initialt 6 st. nya EMG maskiner till Neurofysiologiska kliniken på universitetssjukhuset i Linköping. Upphandlingen omfattar även en option för Region Östergötland om att köpa ytterligare 2 st. EMG maskiner.
För Landstinget i Kalmar län omfattar denna upphandling initialt 1st ny EMG maskin med option om att köpa ytterligare 1 st. EMG maskin.
Upphandlingen omfattar installation av minst 20 st. applikationer för efteranalys av mätdata, med minst 10.st. samtidiga användare.
Upphandlingen omfattar även service och underhåll, reservdelar samt tillbehör till efterfrågad EMG maskiner.