279465-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
System för gaskromatografi - masspektrometri med möjlighet till mjukjonisering
Referensnummer: FS 2.1.2-943-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Kemiska institutionen vid Umeå universitet upphandlar ett (1) system för gaskromatigrafi - masspektrometri med möjlighet till mjukjonisering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38400000 Instrument för kontroll av fysikaliska egenskaper, 38432210 Gaskromatografer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar ett (1) system för gaskromatografi - masspektrometri med möjlighet till mjukjonisering. Kraven på systemet framgår av upphandlingsdokumentet "GC-soft ion-MS tech spec" och övriga dokument.