279470-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Motoroljor
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Oljor och vätskor
Referensnummer: 083/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09211100 Motoroljor
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar löpande avrop av motorolja, smörjmedel och vätskor inklusive tömning av spillolja och oljefilter samt avrop av spolarvätska. Produkterna ska användas för service och reparation av Göteborgs Stads Leasings fordonsflotta.
Upphandlingen är uppdelad i två delområden och leverantörer kan välja att lämna anbud på ett eller flera delområden:
Delområde 1- Oljor och smörjmedel
Delområde 2 - Spolarvätskor och övriga vätskor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09211000 Smörjoljor och smörjmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen