Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Emballage och Kuvert och Påsar
Referensnummer: 2020-01399
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 44617100 Kartonger
II.1.4.
Kort beskrivning
Svenska Spel har ett omfattande behov av emballage och kuvert och påsar. Logistiken har en avgörande betydelse och är affärskritisk. Sortimentet är av karaktären att de måste finnas på plats – annars påverkar detta försäljningen negativt. Därav utgör emballage och kuvert och påsar för paketering av dessa artiklar en kritisk komponent för att säkerställa försäljning och försäljningsstöd. Dessa artiklar distribueras ut till Svenska Spels ombud, restauratörer och kunder
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30199230 Kuvert, 30199710 Tryckta kuvert, 44618100 Lätta förpackningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen