2795-2024 - ResultatSverige-Umeå: Mejeriprodukter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mejeriprodukter animaliska
Referensnummer: 23002
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15500000 Mejeriprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverans av mejeriprodukter, företrädesvis animaliska,
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet vänder sig främst till beställare i måltidsverksamheter som producerar och serverar ett stort antal måltider per dag.
Denna upphandling omfattar leverans av hela och obrutna förpackningar med animaliska mejeriprodukter.
Avropande myndigheter: Umeå kommun, Bjurholms kommun, Nordmalings kommun, Robertsfors kommun, Vännäs kommun och Vindelns kommun.
Antal leveransadresser ca 200st
Uppskattad volym: 15 miljoner/år
Takvolym: 80 miljoner.